A Párbeszédkísérlet sok témát érintő, gazdag beszélgetéssorozat, amelyet Szigeti László 1994 és 1996 között vett fel Mészöly Miklóssal 15-18 ülésben, nagyrészt Kisorosziban, Budapesten, a Városmajor utcai és a Guyon Richárd utcai lakásban, valamint Dunaszerdahelyen. A kötet a rögzített beszélgetések jelentős részét tartalmazza szerkesztett és Mészöly által autorizált formában. A könyvet a beszélgetések többségén jelen lévő Thomka Beáta szerkesztette. [...] A munka folytatását Mészöly betegsége akadályozta meg, 1996-ban már mutatkoztak első jelei állapota romlásának. Azaz Szigetinek gyakorlatilag az utolsó pillanatban sikerült Mészölyt kikérdeznie.
Amikor a könyv első kiadása 1999-ben, nem sokkal Mészöly Miklós halála előtt megjelent, sokrétűsége ellenére is mindenekelőtt a Mészöly-portré és -életrajz közreadása miatt volt szenzációértékű. "Szigeti múlhatatlan érdeme, hogy az önfeltárástól ódzkodó író megnyílik kérdéseinek hatására. S azzal, hogy [Mészöly] egyáltalán kötélnek állt, hogy hajlandó volt elfeledett, kitörölt, nehezen rekonstruálható eseményekre, személyes élményekre koncentrálni, helyenként megrendítő, konfesszionális magatartást felvállalni, az annak az őszinte elfogadásnak és bizalomnak tudható be, amit Szigeti László személyével szemben tanúsított."
Az 1999-es kötet újrakiadásához, a magyar könyvkiadásban párját ritkító módon, fiatal szerzőket kért felkommentárok írására a Kalligram Könyvkiadó, a beszélgetés tehát folytatódik, bővül, újabb hozzászólókkal és szempontokkal. Tovább "araszolgatunk párbeszédkísérletünk táguló körein". (Szolláth Dávid)
Rólunk mondták eddigi vásárlóink