Smid Róbert (Gyöngyös, 1986) irodalom- és kultúratudós, az Általános Irodalomtudományi Kutatócsoport tagja, az ELTE BTKoktatója. Kutatási területei a médiaelmélet, az irodalom kartografikus kultúrtechnikái, a 19-20. századi irodalmi szörnyalakok és az ökokritika.
Könyvei: Sigmund Freud és Jacques Lacan papírgépei. A pszichoanalízis inherens médiumarcheológiai diskurzusa (2019); A grammatika érzéketlensége. Kritikák X-ről, Y-ról (2020).
Az ökokritikainak nevezett kultúratudomány egyszerre hoz játékba történeti, antropológiai, retorikai, politikai, ideológiai, ökonómiai és interdiszciplináris diszkurzív összetevőket. Ezeket szálazza szét Az ökokritika dilemmái, méghozzá olyan reflexiós és fogalmi színvonalon áttekintve, sőt átlátva a kortárs ökokritikai diskurzusok ismeretelméleti és politikai érdekeltségeit, tétjeit, hogy azzal számos olvasó eligazodását segítheti zsinórmértékként ebben a kortárs diszkurzív közegben. A könyv másik, ennél is igényesebb, úttörő jelentőségű célkitűzése az ökokritikai kérdések, illetve problémák nyelvelméleti inspekciója és irodalomtudományi konvertálása. Ha az ökokritika kapcsán a határhúzás különböző alakzatai és az ezekkel szembeni ellenállás bizonyultak a fő gondolati csomópontnak, akkor itt természet és technika, valamint nyelv rögzíthetetlen átmenetei mint médium jelennek meg az irodalmi olvasás távlatából, ennek tétjeit az egyes tanulmányok tehát nem pusztán ideológiakritikai szempontból jelzik. Smid Róbert kötete ezért a kritikai elmélet igényes gyakorlásának innovatív mintapéldája, hazai és nemzetközi viszonylatokban egyaránt.
Prof. Lőrincz Csongor, a berlini Humboldt Egyetem Magyar Irodalom és Kultúra Tanszékének vezetője
Rólunk mondták eddigi vásárlóink